Elma Sirkesinin Faydaları ve YapımıElma sirkesi, birçok salata benzeri yiyeceklerde kullandığımız bir tür sos olarak tanımlanabilir. Ayrıca kaliteli bir şekilde doğal yollar ile yapılan elma sirkesi sağlık açısından çok faydalıdır.  Bugün sizlere elma sirkesi tarifini ve elma sirkesinin faydalarının neler olduğu konusunda bilgi vereceğiz.

Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

Elma sirkesinin faydaları arasında en bilineni bakterileri öldürme özelliğidir. Tıp konusunda baktığımız zaman elma sirkesi ile bit, siğil gibi sorunları çözdüğü gibi kulak enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir. Sivilcelerin oluşmasını önler. Tonik olarak kullanmanız gerekiyor. Kan şekerini düşürür. Tokluk hissi vererek zayıflamanıza yardımcı olur. Bu yüzden salatalarınızda kesinlikle kullanmalısınız. Baş ağrısına neden olan migren hastalığının daha kısa sürede atlatılmasını sağlar. Dişleri beyazlatır, reflü’ye iyi gelir. Sebze gibi gıdaların çabuk bozulmasını engeller ve meyve, sebze üzerinde yer alan tüm bakterileri öldürür. Bu yüzden evde sebze ve meyvelerinizi yıkarken birazcık sirke ilave edebilirsiniz.

Elma sirkesi tarifi

Elma sirkesinin yapımı kolay olsada 2 ay gibi bir bekleme süresi bulunmaktadır. Bu yüzden beklemeyi sevmiyor iseniz evde elma sirkesi tarifi pek size göre değil.

Elma sirkesi için gereken malzemeler

*10 adet büyük boy kırmızı elma (Organik, kimyasal madde içermeyen elma bulabilirseniz çok daha sağlıklı olucaktır.)

*3 litre herhangi bir tatlı su

*4 yemek kaşığı bal

*1 tatlı kaşığı tuz

Elma sirkesi hazırlanışı

Tüm elmaları eşit parçalara bölerek çekirdeklerini temizleyin. Elmalarınız organik ise kabuklarını soymanıza gerek yoktur. Bir adet orta boy kavanozun içerisine elma dilimlerinizi yerleştirin. Daha sonra kavanozun içerisine su ve bal ilave ederek karıştırın. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kavanozun içerisinde mayalanma gerçekleşebilmesi için birazcık boşluk olması gerekiyor. Yani kavanozu tepeye kadar su ile doldurmayın. Daha sonra kavanozun üzerine bir tülbent koyarak kavanozun üstüne kapağı takmadan karanlık bir yerde 1,5 ay bekletin. Bu süre zarfında ara sıra karıştırabilirsiniz. 1,5 ay sonunda sirke kokusu çıkmaya başladığında sirkenizi süzerek kapalı bir kapa alın. İçerisine tuz ilavesi yaparak 15 gün kadar bekletin. Sirkenin üzeri şeffaf bir hal aldığında artık sirkeniz kullanıma hazır hale gelecektir.

önceki yazı önceki yazımızda « makelemiz var.

Admin
Makale Yazarı :
heart 33
Etiketler


Elma Sirkesinin Faydaları ve Yapımı İle Benzer Sohbet YazılarıElma Sirkesinin Faydaları ve Yapımı yazına yapılan yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

cep sohbet