Mıhlama Nasıl Yapılır?Bugün Karadeniz yöresine ait olan ve birçok kesim tarafından çok fazla sevilen mıhlama tarifini sizler ile paylaşıyoruz. Bunun dışında mıhlama hangi yöreye aittir? Mıhlama ve kuymak arasındaki fark nedir? Gibi sorulara da yanıt bulacaksınız.

Mıhlama nedir?

Mıhlama, peynir, tereyağı, mısır unu ve su yardımı ile yapılan Karadeniz yöresine özgü bir yemektir. Karadenizliler mıhlama’ yı günün her saatinde yiyorlar. Ama içerisinde peynir bulunduğu için biraz daha sabah kahvaltılarında yoğunluklu olarak tercih ediliyor. Mıhlama Türkiye dışında, Gürcistan, Azerbaycan, Kafkasya gibi ülkelerde de bilinmekte ve sürekli yapılmaktadır.

Mıhlama ve Kuymak arasındaki fark nedir?

Buna şu şekilde örnek vermek istiyorum; Recep İvedik 5 filminde yemek tanıtımında Yunanlılar bizde baklava olan tatlıyı, baklavaki olarak tanıtıyordu. Lezzet ve görüntü aynı olmasına rağmen isimde farklılıklar meydana gelmekteydi. Mıhlama ve kuymak arasındaki farkta işte budur. Aslında ikiside aynıdır. Bazı kesimlerde biri beyaz un biri mısır unu ile yapılır gibi söylemler mevcut. Ancak bunlar tamamen saçmalıktan başka bir şey değildir. Yani kuymak ve mıhlamayı siz aynı olarak kabul edin.

En son soruya yanıt verdiğimize göre artık mıhlama veya diğer adı ile kuymak yapıp yememizin vakti geldi.

Mıhlama için gereken malzemeler

*4 yemek kaşığı Trabzon tereyağı (Normal tereyağına göre biraz daha tuzlu olmaktadır.)

*4 yemek kaşığı mısır unu

*1 su bardağı su ve 1 su bardağı süt (Dilerseniz tamamen su veya tamamen süt ile yapabilirsiniz. Bu kısım tamamen sizin damak tadınıza kalan bir bölüm. Gerçek Karadenizli olan tanıdıklarım her iki türlüde yapmaktadır.)

*300 gram Trabzon peyniri (Peynirciye kuymak veya mıhlama peyniri diyerek alabilirsiniz. Tel peyniri veya dil peyniri ile de yapabilmeniz mümkündür.)

Mıhlama nasıl yapılır?

Bir sahan veya tavaya tereyağını dökerek eritin. Köpükleri çıkana kadar karıştırın.  Tereyağı kızdıktan sonra yavaş bir şekilde mısır unu ilave yapın ve aynı anda karıştırın. Mısır unu turunculaştıktan sonra sütü ve suyu ilave ederek karıştırın. Yaklaşık 5 dakika karıştırarak mısır ununun suyu ve sütü çekmesini sağlayın. Ardından peynirinizi ilave ederek eriyinceye kadar karıştırın. Ara sıra karıştırmaya devam edin. Bir süre sonra tereyağının tavanın veya sahanın üstüne çıktığını göreceksiniz. Bu mıhlamanızın olduğunu gösterir. Afiyet olsun.

önceki yazı önceki yazımızda « makelemiz var.

Admin
Makale Yazarı :
heart 47
Yazı kategorisi : Yemek Tarifleri
yorum yorum yok
Etiketler


Mıhlama Nasıl Yapılır? İle Benzer Sohbet YazılarıMıhlama Nasıl Yapılır? yazına yapılan yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

cep sohbet