Sohbet Sitelerine Genel Bakış ve Analizler

Günümüzün belki de en önemli sorunlarından birisi de insanların gittikçe yalnızlaşması ve diğer bireylerle olan ilişkilerinin zayıflayarak bitme noktasına gelmesi. Çünkü gelişen teknoloji ve artan olanaklar nedeniyle insanlar artık yüzyüze muhabbet ve dostane sohbetleri bir kenara bırakarak, sanal sohbet ortamlarında ve diğer sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçirmeye başlamışlardır. İnternetin bilinçsiz olarak kullanılması nedeniyle manevi değerler ve insani hasletler tozlu raflarda yerini almış, eşler birbirlerine, çocuklar anne ve babalarına zaman ayıramaz olmuş, bu nedenle birbirinden kopuk halde yaşayan, birbirine saygı ve sevgi beslemeyen bir güruh peydah olmuştur. Bir zamanlar batı dünyasının emperyalist ve siyonist beyinlerinin Türk milletine vermek istediği zarar, şu anda internet sayesinde mümkün hale gelmiştir. Çünkü 7'den 70'e bütün herkesin elinde kocaman akıllı mobil telefonlarla serseri mayın gibi birbirinden habersiz yaşayan parçalanmış bir toplum haline geldik. Eski zamanları hatırlarım, aile ve komşu sohbetlerinin bir ağırlığı vardı, insanlar birbirinin gözlerine bakarak canlı olarak sohbet ederlerdi. Herkes birbirinin sorun ve dertlerini dinleyerek ortak bir çözüm bulmaya çalışırdı. Yaşadığımız şu zaman içerisinde durum oldukça vahim görünüyor. Çünkü eşler birbirinden habersiz, ebeveynler çocuklarından bihaber olarak yaşamlarına devam etmeye çalışıyor. Çünkü bütün hesaplarımızı internet üzerine yapmışız. Acaba eşini veya çocuğunu karşına alıpta, herhangi bir derdin sıkıntın varmı, hayat nasıl gidiyor diyerek sevgi ile gözlerinin içine ne zaman baktın? Vakit çok geç olmadan, eyvah demeden, iş işten geçmeden bunları düşünmende fayda var.

Sohbet Odaları

Sohbet odaları, yukarıda izah etmeye çalıştığım, gündelik hayatında aradığını bulamayan, ailesinden ve sıkıntılarından kaçmak isteyenlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Maalesef üzülerek beyan ediyorum, içinde bulunduğumuz ahval ve şerait pek de iç açıcı görünmüyor. Yüzlerce sohbet sitesi diğer insanlardan uzaklaşarak içine kapanmış bireylere hizmet etmeye devam ediyor. Yani kısaca söylemek gerekirse arz ve talep meselesinin en canlı örneği, chat siteleri içerisinde hayat bulmaktadır. Buralara takılan insanlar, içinde bulunduğu halet-i ruhiyeye göre kendisine bir nickname (rumuz) belirleyerek bu sanal dünyada yerini alıyor. Görmediği, bilmediği, tanımadığı, sesini duymadığı insanların global sohbet odaları içerisine yazdığı yazılardan bir anlam çıkarmaya çalışarak, kendisine orada bir yer açmaya, o topluma ait olmaya çalışıyor. Çünkü artık ipin ucu kaçmış, gerçek yaşamda diğer insanlardan uzaklaşılmış, bir küskünlük ve isyan duyguları içerisinde aradığı bütün değerlerin arkadaşlık siteleri içerisinde olduğuna kanaat getirilmiştir.

Mobil Chat

Akıllı telefonların hızla hayatımıza girmesi ile birlikte yalnızlık bir kader olmaktan çıkmış vaziyette. Çünkü her yere anlık olarak ulaşmak mümkün olmaktadır. Aklın ve hayalin sınırlarını elimizdeki telefonlarla sonuna kadar zorluyoruz. Bu yüzden kadın-erkek ilişkileri çağımızda yeni bir boyut kazanmıştır. Eski dönemlerde bırakın cep telefonlarını, ev telefonları bile sayılı kişilerin evinde bulunurdu. Kızlar ve erkekler kaş göz hareketleri ile anlaşıp buluşurlardı. O dönemlerde bir mahremiyet ve mahcubiyet hakimdi. Yaşadığımız şu devirde ise mahremiyet ve mahcubiyetin yerini aleniyet ve sırnaşıklık almış vaziyettedir. Kendisine bir sevgili ve arkadaş bulmak isteyen hemen herkes Mobil Chat odalarına girerek, hayalindeki sevgili ve arkadaş adayını bulabilmek için akla hayale gelmedik metodlara başvurmaktadır. /div>

Sanal Chat Sitesi


Sanal Chat Sitesi

Sanal Chat Sitesi

Aynı dili konuşsak da bazen anlaşamayabiliriz değil mi ? Peki anlaşabilmek için ne yapmamız lazım?

İnsanlar arasında etkileşim, konuştukları dil ile değil, birbirlerine karşı hissettikleri duygu ve düşünceler sayesinde gerçekleşir. Bir toplum veya insanla anlaşabilmek için onlarla aynı dili konuşuyor olmak yetmez. Her iki tarafın da düşünceleri örtüşüyorsa, aynı durumlar karşısında benzer duyguları hissedebiliyorlarsa, arada olumlu bir etkileşim gerçekleşmiş olur.Yani sohbet odamızdaki din dil ırk kültür farklılığı sorun yaşatmıyor yaşatmayacaktır bundan dolayı siz gurbette yaşayanlar sizler icin en iyi şekilde odamızı hazırladık çünkü biz bunun bilincindeyiz.İnsan, diğer insanları anladığı, onların duygularını paylaştığı, empati kurabildiği zaman anlaşabilme, birlikte olabilme imkanı doğar. Hiçbir olumlu iletişim veya etkileşim gerçekleşmediğinde aynı dili konuşsanız da anlaşmanız zor oluyor. Ancak sohbet odamızda birbirinin hallerinden anlayan, birbirine saygıyla yaklaşan, birbirini dinleyebilen, birbirinin düşüncelerine hürmet eden, iyi niyetli, birbirinin sıkıntısına üzülen, sevincine sevinen, mutluluğundan mutlu olan insanlar rahatlıkla anlaşabilir ve uyum içinde yaşayabilen insanlar bulunuyor.İnsan hayatta kеndinе en çok bеnzеyеn kişiуi dost olarak seçer. Çünkü bilir ki en iyi anlaşacağı kişi aynı duyguyu pаylаştığı kişidir. İnsanların аnlаşаbilmesi için dış görünüşün değil, iç dünyanın önemlі оlduğu önemlidir.  Büyük ilim sahibi Gazali’nin “Cevizin kabuğunu kırıp özüne inmeyen, cevizin hepsini kabuk zanneder” sözü buna işaret eder.

Sanal Chat Odaları

Sohbet odamızda Diller, kültürler, milletler fаrklı olsa da duуgular her zaman aynıdır. Sevinç, hüzün, aсı tüm insаnlаr іçіn ortak duуgulardır. Bu duygulаrın hiçbirisi bir yere mahsus değildir. Bunlar insanoğlunun yаrаtılışıyla tüm insanlarda var olan ortak duygulardır. Olaylar kаrşısındа benzer tеpkilеr ortaya kоyar insanoğlu.
Mevlana Hz.: “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir” diyor. Burada insanlar arasındaki iletişim kurmak için, anlaşabilmek için, konuşabilmek için, birşeyleri paylaşabilmek için, birlikte olabilmek için yalınız aynı dili Chat Odaları konuşmanın yetersiz olduğunu gösterirken, aynı duyguları paylaşmanın gereğine de dikkatleri çekmiş olur.Aynı baba ve anneden olan, aynı dili konuşan kardeşler bile aralarında anlaşamadıklarını, beraber olamadıklarını, birlikte ortak üzüntü ve sevinçlerini paylaşamadıkları, birbirine tahammül edemedikleri de bir gerçektir. Aynı dili konuşmanın yeterli olmadığı ortadadır. Aynı duyguların paylaşılması da gerekmektedir.

Sanal Chat Sitesi

Sanal Chat Sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir