Sohbet Sitelerine Genel Bakış ve Analizler

Günümüzün belki de en önemli sorunlarından birisi de insanların gittikçe yalnızlaşması ve diğer bireylerle olan ilişkilerinin zayıflayarak bitme noktasına gelmesi. Çünkü gelişen teknoloji ve artan olanaklar nedeniyle insanlar artık yüzyüze muhabbet ve dostane sohbetleri bir kenara bırakarak, sanal sohbet ortamlarında ve diğer sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçirmeye başlamışlardır. İnternetin bilinçsiz olarak kullanılması nedeniyle manevi değerler ve insani hasletler tozlu raflarda yerini almış, eşler birbirlerine, çocuklar anne ve babalarına zaman ayıramaz olmuş, bu nedenle birbirinden kopuk halde yaşayan, birbirine saygı ve sevgi beslemeyen bir güruh peydah olmuştur. Bir zamanlar batı dünyasının emperyalist ve siyonist beyinlerinin Türk milletine vermek istediği zarar, şu anda internet sayesinde mümkün hale gelmiştir. Çünkü 7'den 70'e bütün herkesin elinde kocaman akıllı mobil telefonlarla serseri mayın gibi birbirinden habersiz yaşayan parçalanmış bir toplum haline geldik. Eski zamanları hatırlarım, aile ve komşu sohbetlerinin bir ağırlığı vardı, insanlar birbirinin gözlerine bakarak canlı olarak sohbet ederlerdi. Herkes birbirinin sorun ve dertlerini dinleyerek ortak bir çözüm bulmaya çalışırdı. Yaşadığımız şu zaman içerisinde durum oldukça vahim görünüyor. Çünkü eşler birbirinden habersiz, ebeveynler çocuklarından bihaber olarak yaşamlarına devam etmeye çalışıyor. Çünkü bütün hesaplarımızı internet üzerine yapmışız. Acaba eşini veya çocuğunu karşına alıpta, herhangi bir derdin sıkıntın varmı, hayat nasıl gidiyor diyerek sevgi ile gözlerinin içine ne zaman baktın? Vakit çok geç olmadan, eyvah demeden, iş işten geçmeden bunları düşünmende fayda var.

Sohbet Odaları

Sohbet odaları, yukarıda izah etmeye çalıştığım, gündelik hayatında aradığını bulamayan, ailesinden ve sıkıntılarından kaçmak isteyenlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Maalesef üzülerek beyan ediyorum, içinde bulunduğumuz ahval ve şerait pek de iç açıcı görünmüyor. Yüzlerce sohbet sitesi diğer insanlardan uzaklaşarak içine kapanmış bireylere hizmet etmeye devam ediyor. Yani kısaca söylemek gerekirse arz ve talep meselesinin en canlı örneği, chat siteleri içerisinde hayat bulmaktadır. Buralara takılan insanlar, içinde bulunduğu halet-i ruhiyeye göre kendisine bir nickname (rumuz) belirleyerek bu sanal dünyada yerini alıyor. Görmediği, bilmediği, tanımadığı, sesini duymadığı insanların global sohbet odaları içerisine yazdığı yazılardan bir anlam çıkarmaya çalışarak, kendisine orada bir yer açmaya, o topluma ait olmaya çalışıyor. Çünkü artık ipin ucu kaçmış, gerçek yaşamda diğer insanlardan uzaklaşılmış, bir küskünlük ve isyan duyguları içerisinde aradığı bütün değerlerin arkadaşlık siteleri içerisinde olduğuna kanaat getirilmiştir.

Mobil Chat

Akıllı telefonların hızla hayatımıza girmesi ile birlikte yalnızlık bir kader olmaktan çıkmış vaziyette. Çünkü her yere anlık olarak ulaşmak mümkün olmaktadır. Aklın ve hayalin sınırlarını elimizdeki telefonlarla sonuna kadar zorluyoruz. Bu yüzden kadın-erkek ilişkileri çağımızda yeni bir boyut kazanmıştır. Eski dönemlerde bırakın cep telefonlarını, ev telefonları bile sayılı kişilerin evinde bulunurdu. Kızlar ve erkekler kaş göz hareketleri ile anlaşıp buluşurlardı. O dönemlerde bir mahremiyet ve mahcubiyet hakimdi. Yaşadığımız şu devirde ise mahremiyet ve mahcubiyetin yerini aleniyet ve sırnaşıklık almış vaziyettedir. Kendisine bir sevgili ve arkadaş bulmak isteyen hemen herkes Mobil Chat odalarına girerek, hayalindeki sevgili ve arkadaş adayını bulabilmek için akla hayale gelmedik metodlara başvurmaktadır. /div>

Dürüst Sohbetler


Dürüst Sohbetler

Dürüst Sohbetler ve İnsan Hayatı Üzerine Etkileri

Bir çok yönden, yaşamımızda yer alan insanlarla iletişime geçmek hiç bir zaman bu kadar kolay olmamıştı. Teknoloji sayesinde artık kısa bir mesaj ya da bir sosyal gönderi kadar uzağız diğerlerine. Bütün bu iletişim araçları, diğerleriyle iletişim halinde kalmamızı sağlarken, tatil fotoğrağları paylaşmak, şakalaşmak, anlamlı mesajlar bazen kısır kalabiliyor. Bazı durumlarda dürüst ve derin sohbetler yapmadan da diğer insanlarla iletişim halinde olduğumuzu hissedebiliriz. Diğerlerinin sessiz kalmasından haz alabiliriz.  Fakat kalbimizden geçenleri söylemek istediğimiz anlar vardır ve daha derin sohbetlere ihtiyaç duyarız, bunu nasıl dile getireceğimizi bir türlü bilemeyiz.

Gerçekleri Saklamak Bazen Acı Verebilir

Yani gerçekten bizim için önemli olan gerçekleri dile getirmek bazen korkutucu gelebilir. Bazen ailemizden veya çevremizden alacağımız tepkiler bize fren yaptırabilir. Esasen bana göre gerçekler ne kadar can yakarsa yaksın, onların üzerini fazla kapatmamalı, uygun bir dille ilgili kişilere anlatmalıyız. Çünkü siz ne kadar kendinizden feragat ederseniz edin, ne kadar acı çekerseniz çekin, inanın başkalarının umurunda bile değilsiniz. Üstüne üstlük, tüm bunların sonucunda sağlığınızı kaybetme ve hastalanma riski de taşıyorsunuz.

Kendinizi Yıpratmayın, Gerçeği En Uygun Bir Dil İle Diğer Yakınlarınıza Anlatın

Aile üyeleri veya çevrenizle olan ilişkilerinizde meydana gelen çatışmaları artık saklamanıza gerek yok. Bu şekilde devam ederseniz kendinizi yıpratmaktan başka bir şey yapmazsınız. Sezarın hakkını yine sezara vermek gerekli, size zarar veren kişileri daha fazla korumanıza ve kollamanıza gerek yok. Çünkü benim başımda da böyle bir durum var. Ailemin en küçüğü, yani en küçük kız kardeşim benim yanımda kalıyor. Fakat ne yapsak yaranamıyoruz, sürekli bize nankörlük yapıyor, bencil tavırları ile bizi adeta çileden çıkarıyor. Evimizde olan bitenleri diğer aile üyelerine hızlı bir şekilde whatsapp üzerinden veya telefonla ulaştırıyor.

Dürüst sohbetlere hepimizin ihtiyacı var. Bizler için neyin iyi neyin kötü olduğunu konuşmak için hayatımızın sonunu beklememize gerek yok.

Dürüst Sohbetler İçin Bir Sohbet Ortamı Oluşturun

Eğer bir kişi ile dürüst sohbetler yapmayı gerçekten istiyorsanız, rahat bir sohbet ortamı seçmeye gayret edin ve “Sizinle Konuşmam Gerekiyor” şeklinde tavrınızı net olarak ortaya koyun. Bu şekilde diğer kişiyle daha derin ve dürüst sohbetlere imza atabilir, düşünce ve duygularınızı ifade edebilirsiniz. Çünkü insanlar değişik ortamlarda kendilerini daha rahat hissedederler, bu yüzden karşınızdaki kişinin rahat edebileceği bir ortam seçmeye gayret edin. Belki bir ormanda, yahut semt kahvehanesinde veya bir büyük parkta daha rahat ve cüretkar sohbet edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir