Sohbet Sitelerine Genel Bakış ve Analizler

Günümüzün belki de en önemli sorunlarından birisi de insanların gittikçe yalnızlaşması ve diğer bireylerle olan ilişkilerinin zayıflayarak bitme noktasına gelmesi. Çünkü gelişen teknoloji ve artan olanaklar nedeniyle insanlar artık yüzyüze muhabbet ve dostane sohbetleri bir kenara bırakarak, sanal sohbet ortamlarında ve diğer sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçirmeye başlamışlardır. İnternetin bilinçsiz olarak kullanılması nedeniyle manevi değerler ve insani hasletler tozlu raflarda yerini almış, eşler birbirlerine, çocuklar anne ve babalarına zaman ayıramaz olmuş, bu nedenle birbirinden kopuk halde yaşayan, birbirine saygı ve sevgi beslemeyen bir güruh peydah olmuştur. Bir zamanlar batı dünyasının emperyalist ve siyonist beyinlerinin Türk milletine vermek istediği zarar, şu anda internet sayesinde mümkün hale gelmiştir. Çünkü 7'den 70'e bütün herkesin elinde kocaman akıllı mobil telefonlarla serseri mayın gibi birbirinden habersiz yaşayan parçalanmış bir toplum haline geldik. Eski zamanları hatırlarım, aile ve komşu sohbetlerinin bir ağırlığı vardı, insanlar birbirinin gözlerine bakarak canlı olarak sohbet ederlerdi. Herkes birbirinin sorun ve dertlerini dinleyerek ortak bir çözüm bulmaya çalışırdı. Yaşadığımız şu zaman içerisinde durum oldukça vahim görünüyor. Çünkü eşler birbirinden habersiz, ebeveynler çocuklarından bihaber olarak yaşamlarına devam etmeye çalışıyor. Çünkü bütün hesaplarımızı internet üzerine yapmışız. Acaba eşini veya çocuğunu karşına alıpta, herhangi bir derdin sıkıntın varmı, hayat nasıl gidiyor diyerek sevgi ile gözlerinin içine ne zaman baktın? Vakit çok geç olmadan, eyvah demeden, iş işten geçmeden bunları düşünmende fayda var.

Sohbet Odaları

Sohbet odaları, yukarıda izah etmeye çalıştığım, gündelik hayatında aradığını bulamayan, ailesinden ve sıkıntılarından kaçmak isteyenlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Maalesef üzülerek beyan ediyorum, içinde bulunduğumuz ahval ve şerait pek de iç açıcı görünmüyor. Yüzlerce sohbet sitesi diğer insanlardan uzaklaşarak içine kapanmış bireylere hizmet etmeye devam ediyor. Yani kısaca söylemek gerekirse arz ve talep meselesinin en canlı örneği, chat siteleri içerisinde hayat bulmaktadır. Buralara takılan insanlar, içinde bulunduğu halet-i ruhiyeye göre kendisine bir nickname (rumuz) belirleyerek bu sanal dünyada yerini alıyor. Görmediği, bilmediği, tanımadığı, sesini duymadığı insanların global sohbet odaları içerisine yazdığı yazılardan bir anlam çıkarmaya çalışarak, kendisine orada bir yer açmaya, o topluma ait olmaya çalışıyor. Çünkü artık ipin ucu kaçmış, gerçek yaşamda diğer insanlardan uzaklaşılmış, bir küskünlük ve isyan duyguları içerisinde aradığı bütün değerlerin arkadaşlık siteleri içerisinde olduğuna kanaat getirilmiştir.

Mobil Chat

Akıllı telefonların hızla hayatımıza girmesi ile birlikte yalnızlık bir kader olmaktan çıkmış vaziyette. Çünkü her yere anlık olarak ulaşmak mümkün olmaktadır. Aklın ve hayalin sınırlarını elimizdeki telefonlarla sonuna kadar zorluyoruz. Bu yüzden kadın-erkek ilişkileri çağımızda yeni bir boyut kazanmıştır. Eski dönemlerde bırakın cep telefonlarını, ev telefonları bile sayılı kişilerin evinde bulunurdu. Kızlar ve erkekler kaş göz hareketleri ile anlaşıp buluşurlardı. O dönemlerde bir mahremiyet ve mahcubiyet hakimdi. Yaşadığımız şu devirde ise mahremiyet ve mahcubiyetin yerini aleniyet ve sırnaşıklık almış vaziyettedir. Kendisine bir sevgili ve arkadaş bulmak isteyen hemen herkes Mobil Chat odalarına girerek, hayalindeki sevgili ve arkadaş adayını bulabilmek için akla hayale gelmedik metodlara başvurmaktadır. /div>

Sohbet Etme Becerisi


Sohbet Etme Becerisi

Sohbet Etme Becerisi ve Sanatı

Her insanın bu konuda mutlaka başına gelen bir hadise, yahut kötü anları olmuştur. Bazen ben bile bu kadar çok gezmeme, kitap okumama rağmen bozuk bir silah gibi tutukluk yapabiliyorum. Kelimeler boğazıma düğümleniyor, bir türlü konuya uygun cümleleri kurup ta karşı tarafa derdimi anlatamıyorum. Bu gayet olağan bir durumdur, boşuna dememişler “İnsan Beşer, Şaşar” diye. Badireli bir olay karşısında, yahut karşı tarafın bizi övmesi neticesinde elimiz ayağımız birbirine dolaşır ve sessizliğe bürünürüz, çünkü artık beyinle ağız arasındaki irtibat kopmuş, kelimeler unutulmuş, şaşkınlık had safhaya çıkmıştır.

Sohbet Etme Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Bu sessizlik anları bize uzun saatler gibi gelir, bir yandan terleriz, ellerimizi ovuştururuz. Genel olarak ne diyeceğimizi biliriz ama kendimize sorun yaptığımız şey; acaba söylediğim söz doğru mu? Gerek bir iş ortamında, gerek ev ortamında, gerekse chat sohbet hizmeti veren bir sitede insanlarla nasıl etkileşime geçebiliriz? Sohbet etme becerisini nasıl geliştirebiliriz?

Sohbet Odaları İçerisinde Hareket Tarzı

Chat hizmeti veren bir sitede, gerçek hayatta yapılan sohbetlerin esamesi bile okunmaz. Çünkü buralarda her kafadan bir ses çıkar, adına sohbet denilen anlamsız ve boş yazışmalardan bir anlam çıkarmak oldukça güçtür. Çünkü bir çok insan buralara vakit geçirmeye, kafasındaki sıkıntılardan kurtulmaya, hezeyanlarını kusmaya, yahut ortalığı karıştırmaya, velvele yapmaya gelmiştir. Bütün sohbet sitelerinde aynı durum hakimdir. Bazen kimsenin kimseye tahammülü yoktur. İnsanların sadece yazı ile anlaşma yoluna gittiği bu sanal ortamlarda yapılan yazışmaların bir çoğu yanlış anlaşılmaya yol açar.

Kısa ve Anlık Yapılan Sohbetlerin Yadsınamaz Faydaları

Apartman girişinde, koridorda, çarşıda, pazarda karşılaştığımız insanlarla yaptığımız ayak üstü sohbetlerin kıymetini hiç idrak ettiniz mi? Bazen bu küçücük muhabbetler bize çok değersiz gelebilir, fakat öyle bir şey olur ki, para kazanmamıza, yahut iş ortamında yükselmemize vesile olabilir. Örneğin: Epeydir işsiz kalmışsındır, paralar suyunu çekmiştir, mahalle bakkalında Ayşe teyze ile karşılaştığında sohbet esnasında iş ve para yönünden muzdarip olduğunu söylemen belki de sana bir iş kapısı açacak, Ayşe teyze belki de yakınlarının senin gibi güvenilir bir eleman aradığını v.s. söyleyecek, işe girmene vesile olacaktır.

Sohbet Etme Becerisi İle Gevezelik Yapmayı Karıştırmamak Lazım

Bu ayak üstü sohbetlerde insanları sıkıp bezdirmeden kısa ve can alıcı konuları açmak önemlidir. İçinde bulunduğun ahvali en doğru cümlelerle lafı eveleyip gevelemeden anlatmak önemlidir. Çünkü adı üzerinde ayak üstü sohbet. Sana hiç kimse hayat hikayeni anlat veya Çanakkale harbinden gir, Malazgirt savaşından çık demiyor. Önemli olan karşı tarafı bayıltmadan meramını anlatmandır. Lafı fazla uzatmak, boşboğazlık ve gevezelik yapmak, konuşurken küçük çamları devirmek o güzelim havanın bozulmasına, insanların senden kaçarak uzaklaşmasına sebep olabilir. Çünkü geveze ve boş boğaz insanı hiç kimse sevmez! Sohbet etme becerisi lak lak yapmak değil, faydalı ve çarpıcı konulara kısacık değinmektir.

Sohbet Esnasında Karşı Tarafın Müsait Olup Olmadığına Bakılmalıdır

Marketten dönen, ellerinde poşetler dolusu erzak olan bir komşunuzla apartman önünde karşılaştınız, bu adamla sohbet etmeye çalışmak, sohbet etme becerisini geliştirmek için laf açmak o adama yapabileceğiniz en büyük kötülüktür. Yahu kardeşim adamın eli kolu dolu, ter kıçından çıkmış, sen neyin hesabını yapıyorsun? Bırak adam evine gitsin, yahut elindeki poşetlerden bir kaçını taşımayı teklif et.

Ayaküstü Yapılan Sohbetlerin Faydaları

Ayak üstü yapılan muhabbetlerin yararları oldukça fazladır. Çünkü insanların birbirini tanımasına olanak sağlar. İyi bir sohbet ortamı oluşturmak, büyük, küçük, yaşlı, genç demeden herkese hürmetle yaklaşıp ilgi göstermek sizin sosyal, güvenilir bir insan olduğunuz imajını ortaya koyar. Mahkeme duvarı gibi bir suratla kimse size selam dahi vermez. Unutmayın gülümsemek, tebessüm etmek bütün sohbetlerin altın anahtarı, insanlarla iletişimin en kestirme yoludur. Bir başka makalede görüşmek ümidiyle hepinize mutlu sohbetler diliyorum.

Diğer Konularımıza da Bakmak İster misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir