Duygusal Sohbet


Duygusal Sohbet

Duygusal Sohbet yaptınız mı?

Duygusal sohbet konumuza hoş geldiniz. Hiç biriyle sohbet ettiniz mi ve daha derin bir duygusal düzeye nasıl ulaşacağınızı bilmiyor musunuz? Kendi açımdan küçük konuşmayı sevmiyorum. Sadece sıkıcı buluyorum. “İstanbul’da Durum Nasıl? Bu Corona Virüsü dalgası hala devam ediyor mu? ” Bazı gri hücrelerin yazılması bile intihar etmek istiyor gibi görünüyor. Ama hayatımın daha iyi kısmı için, kaçınılmaz görünen küçük konuşma ve duygusal düzeyde nasıl konuşulacağı hakkında hiçbir fikrim yoktu. Bu, üniversite kampüsünde sıcak bir yaz gecesini değiştirmelidir.

“Sınavın nasıldı?” O sınavda tanıştığım bir tanıdık sınavdan sonra sordu. İşte yine gidiyoruz. Zihinsel olarak kibarca küçük bir konuşma, ardından garip bir sessizlik. “Bu sefer değil,” kendime yemin ettim. Daha derin, daha duygusal bir seviyeye ulaşmanın bir yolunu bulmam gerekiyordu, ama dünyada en sevdiği sözler ‘etkililik’ ve ‘strateji’ olan bir adam bunu nasıl yapabilirdi? Stratejik olarak.

Duygusal Sohbeti Bir Tık Yukarı Çıkarmak

İlk olarak, küçük başlayan bir sohbetten daha duygusal konulara geçişe ihtiyacım vardı.

“Sınavınız nasıl geçti?” İle başlayan bir sohbete devam edemeyeceğiniz açıktır. “Harika! Şimdi bana en derin arzularını anlat. ”Bu yüzden 3 Adım Kuralı dediğim şeyi denemeye karar verdim.

Adım 1: Konuşma partnerinizin olduğu duygu seviyesinde konuşun.
2. Adım: Diğer kişinin kendini güvende hissetmesi için önce açarak güvenlik açığını gösterin.
Adım 3: Yavaş yavaş daha fazla duygu getirin.

Konuşmaya şu şekilde devam ettim:

“Sınav harika geçti! Sanırım bu tam puan alacağım. Artık çok rahatladım. Tüm bu çalışmalar beni neredeyse çıldırttı ve tekrar gerçek insanlarla konuştuğum için çok mutluyum.

Mükemmel bir cevap değil, ama kesinlikle yeterince iyi.

Şimdi sıra geldi. Ben de kendime düşeni yaptım ve ona benimle duygusal düzeyde sohbet etme fırsatı verdim. İşte bana verdiği cevap.

“Ben aynı şekilde hissediyorum! Bir noktada derslerimden o kadar bıkmıştım ki, kitaplarımı bir günlüğüne bir kenara bıraktım, bazı arkadaşlarımı aradım ve tıkınırcasına bir içki partisine katıldım. İyi bir fikir değil!”

Uzun süre konuştuk ve gelecekte daha fazla sınav yapmaya karar verdik. Bu benim için bir dönüm noktasıydı. Ancak hikaye burada bitmedi; Arkadaşımın konuşmayı daha derin bir seviyeye çektiği için şanslı olduğumu biliyordum, ama elbette herkes hemen böyle açılmayacaktı. Bunun hakkında neden ve ne yapabileceğinizi bulalım.

Duygusal Sohbet İçin Doğru Ortamı Yakalamak

Her durum duygusal konular hakkında konuşmak için uygun değildir. Elinde market poşetleri bulunan birisiyle bir park yerinde karşılaştığında, muhtemelen, “Hey, nasıl gidiyor? Bu gece buluşmak ister misin? Seni arayacağım. Görüşürüz!” gibi manyakça şeyler söylenmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir