Sohbet Sitelerine Genel Bakış ve Analizler

Günümüzün belki de en önemli sorunlarından birisi de insanların gittikçe yalnızlaşması ve diğer bireylerle olan ilişkilerinin zayıflayarak bitme noktasına gelmesi. Çünkü gelişen teknoloji ve artan olanaklar nedeniyle insanlar artık yüzyüze muhabbet ve dostane sohbetleri bir kenara bırakarak, sanal sohbet ortamlarında ve diğer sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçirmeye başlamışlardır. İnternetin bilinçsiz olarak kullanılması nedeniyle manevi değerler ve insani hasletler tozlu raflarda yerini almış, eşler birbirlerine, çocuklar anne ve babalarına zaman ayıramaz olmuş, bu nedenle birbirinden kopuk halde yaşayan, birbirine saygı ve sevgi beslemeyen bir güruh peydah olmuştur. Bir zamanlar batı dünyasının emperyalist ve siyonist beyinlerinin Türk milletine vermek istediği zarar, şu anda internet sayesinde mümkün hale gelmiştir. Çünkü 7'den 70'e bütün herkesin elinde kocaman akıllı mobil telefonlarla serseri mayın gibi birbirinden habersiz yaşayan parçalanmış bir toplum haline geldik. Eski zamanları hatırlarım, aile ve komşu sohbetlerinin bir ağırlığı vardı, insanlar birbirinin gözlerine bakarak canlı olarak sohbet ederlerdi. Herkes birbirinin sorun ve dertlerini dinleyerek ortak bir çözüm bulmaya çalışırdı. Yaşadığımız şu zaman içerisinde durum oldukça vahim görünüyor. Çünkü eşler birbirinden habersiz, ebeveynler çocuklarından bihaber olarak yaşamlarına devam etmeye çalışıyor. Çünkü bütün hesaplarımızı internet üzerine yapmışız. Acaba eşini veya çocuğunu karşına alıpta, herhangi bir derdin sıkıntın varmı, hayat nasıl gidiyor diyerek sevgi ile gözlerinin içine ne zaman baktın? Vakit çok geç olmadan, eyvah demeden, iş işten geçmeden bunları düşünmende fayda var.

Sohbet Odaları

Sohbet odaları, yukarıda izah etmeye çalıştığım, gündelik hayatında aradığını bulamayan, ailesinden ve sıkıntılarından kaçmak isteyenlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Maalesef üzülerek beyan ediyorum, içinde bulunduğumuz ahval ve şerait pek de iç açıcı görünmüyor. Yüzlerce sohbet sitesi diğer insanlardan uzaklaşarak içine kapanmış bireylere hizmet etmeye devam ediyor. Yani kısaca söylemek gerekirse arz ve talep meselesinin en canlı örneği, chat siteleri içerisinde hayat bulmaktadır. Buralara takılan insanlar, içinde bulunduğu halet-i ruhiyeye göre kendisine bir nickname (rumuz) belirleyerek bu sanal dünyada yerini alıyor. Görmediği, bilmediği, tanımadığı, sesini duymadığı insanların global sohbet odaları içerisine yazdığı yazılardan bir anlam çıkarmaya çalışarak, kendisine orada bir yer açmaya, o topluma ait olmaya çalışıyor. Çünkü artık ipin ucu kaçmış, gerçek yaşamda diğer insanlardan uzaklaşılmış, bir küskünlük ve isyan duyguları içerisinde aradığı bütün değerlerin arkadaşlık siteleri içerisinde olduğuna kanaat getirilmiştir.

Mobil Chat

Akıllı telefonların hızla hayatımıza girmesi ile birlikte yalnızlık bir kader olmaktan çıkmış vaziyette. Çünkü her yere anlık olarak ulaşmak mümkün olmaktadır. Aklın ve hayalin sınırlarını elimizdeki telefonlarla sonuna kadar zorluyoruz. Bu yüzden kadın-erkek ilişkileri çağımızda yeni bir boyut kazanmıştır. Eski dönemlerde bırakın cep telefonlarını, ev telefonları bile sayılı kişilerin evinde bulunurdu. Kızlar ve erkekler kaş göz hareketleri ile anlaşıp buluşurlardı. O dönemlerde bir mahremiyet ve mahcubiyet hakimdi. Yaşadığımız şu devirde ise mahremiyet ve mahcubiyetin yerini aleniyet ve sırnaşıklık almış vaziyettedir. Kendisine bir sevgili ve arkadaş bulmak isteyen hemen herkes Mobil Chat odalarına girerek, hayalindeki sevgili ve arkadaş adayını bulabilmek için akla hayale gelmedik metodlara başvurmaktadır. /div>

Hızlı Sohbet


Hızlı Sohbet

Hızlı Sohbet Sitesi

 Hızlı chat, güvenli sohbet etmek isteyenlerin yeni adresi olan duygu sohbet odalarına hoş geldiniz, safalar getirdiniz değerli dostlar. Dünyanın ve Türkiye’nin en hızlı sohbet sitelerinden biri olarak parmakla gösterilen duygusohbet.org sitemiz sizlere güvenli bir ortamda chat yapma olanağı sağlamaktadır. Günümüz teknoloji çağı ve her konuda zamanla yarışır bir hale geldik. Bu nedenle zaman mevhumu gerçekten önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir sohbet sitesinin yarım saniye bile geç açılması, sohbet odalarına girerken meydana gelebilecek gecikmeler site trafiğini % 20 oranında düşürmektedir. Hiç kimse yavaş açılan bir web sitesini tercih etmez. 

Eğer bir site geç açılıyorsa, google nezdinde de itibarını kaybetmiş, geç index almaya mahkum, zaman ve enerji düşmanı bir site olarak yaftalanmaktadır. Yavaş açılan bir sitede hızlı sohbet etmek, anında dostluk ve arkadaşlıklar kurmak, onlarca kişiye ulaşmak mümkün değildir.

Site Hızını Yavaşlatan Faktörler Nelerdir ?

Aşırı Kod Yığınları

Yoğun ve kötü şekilde kodlanan temalar tam bir zaman israfıdır ve sitenin geç açılmasına neden olur. Çok fonksiyonlu bir tema kullanmak yerine, daha az ve temiz bir kod yapısına sahip temalar kullanılmalıdır.

Html ve Javascript

Sitede bol miktarda html kodu, css, Javascript kullanmak sitenin sorgu sayısını yükseltecek ve hızlı sohbet edilmesini engelleyecektir. Bunun için html kod oranını düşürmek, css ve Js dosyalarını tek bir dosyada birleştirmek siteyi hızlandıracaktır.

Gzip Sıkıştırması

Gzip ve Cache bir web sitesinin olmazsa olmazlarındandır, bütün sorgular minimum seviyeye getirilir ve hızlı sohbet etmenin kapısını aralar. Bir çok site sahibinin WordPress Cms sistemini kullandığını varsayarsak; Litespeed Cache, W3 Total Cache ve Wp Super Cache gibi eklentiler işinizi rahatlıkla göreceksiniz. Bizler duygu sohbet sitemizde Litespeed Cache eklentisini kullanıyoruz ve oldukça memnunuz.

Yönlendirmeler

301 yönlendirmeleri önemli seo kriterleri arasında yer almaktadır. Yani kırık bağlantılar olarak tanımladığımız 404 çıkan sayfaların, uygun linklere 301 ile yönlendirilmesidir. Böylelikle domain otoritesi sağlanmış olur. Peki o zaman sorun nedir?

Aşırı sayıda 301 yönlendirmesi kullanmak SEO açısından bazı problemleri de yanında getirmektedir. Çünkü bir sayfanın direkt 200 kodu vererek doğrudan açılması yerine, 301 yönlendirmesi kullanılarak dolaylı ve başka bir sayfanın açılması site hızını düşürmektedir. Bu yüzden 301 yönlendirmeler konusunda abartıya kaçmamak lazımdır.

Aşırı Eklenti Kullanımı

Anlatımlarımız genelde WordPress sistemleri üzerine olduğu için, eklenti kullanımına değinmeden konumuz yarım kalır ve tam olarak anlaşılamaz. Bir site sahibi olan veya kendisini Webmaster olarak tanımlayan bir çok arkadaşımız, sitesine eklentiler kurarak süse ve gösterişe önem vermeye çalışmaktadır. Fakat unuttukları bir şey var, her eklenti beraberinde bir sürü kod yığını, Js ve Css dosyasını da beraber getirmekte ve siteyi yavaşlatmaktadır. Kendinizden şöyle bir pay biçin; 5 kg bir yükle mi daha rahat yürürsünüz ? yoksa 30 kg bir yükle mi daha rahat yürürsünüz? Bu yüzden gerekli olmadığı müddetçe her eklentiyi indirip sitenize kurmaya çalışmayın.

Hosting Kullanımı

Hosting kullanımı konusunda da hatalarımız oldukça fazla. Ekonomik olsun, cebimize fazla hasar vermesin diye nerede ucuz hosting var onu kullanmaya çalışıyoruz. Değerli kardeşlerim “Ucuz Etin Yahnisi Yenmez” lafı oldukça muteberdir. Yani bir mal veya hizmet diğerlerinden kat be kat daha ucuzsa muhakkak altından bir çapanoğlu çıkacaktır. Hosting firmanızı mutlaka Türkiye lokasyonlu olandan seçin, bizler sitelerimizde sekershell.com firmasının sağladığı hosting hizmetinden yararlanıyoruz ve oldukça memnunuz. Ayrıca bir alternatif olarak Natro tavsiye edebilirim.

Makalenin başlığında hızlı sohbet, hızlı chat gibi konulara girdik ama, aslında içeriği ne olursa olsun tüm sitelerin kullanıcı odaklı ve hızlı açılması gerektiği konusunda sanırım hem fikir olduk. Bir başka çarpıcı makale başlığında görüşmek ümidiyle sağlıcakla kalınız.

Şu Konular da Belki İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. dini sohbet

    18 Şubat 2021 at 21:30

    Bir siteyi yavaşlatan etkenleri ve çözüm yollarını çok güzel izah etmişsiniz. Başka makaleleriniz olursa wordpress konusunda, onları da okumak isterim

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir